Indiáni Ameriky

Na jaře roku 1890 byl mezi indiány v rezervacích velmi rozšířený Tanec Duchů, který těmto zoufalým lidem poskytoval duchovní útěchu a určitou naději do budoucna. Indiáni v rezervacích přežívali a přežívají o hladu v polorozbořených budovách, kde žije pohromadě více rodin. O děti se starají prarodiče, jelikož rodiče nemají sílu na výchovu.Zůstal jim jen již Tanec Duchů, ze kterého měli strach američané, kteří si mysleli, že se jedná o přípravu na velké povstání a hledali způsob jak toto zastavit.. Sedící Býk Tanec Duchů podporoval a měl i velký vliv na Lakoty a tak správce rezervace se rozhodl, že nechá Sedícího Býka raději zatknout. Při zatýkání indiánskou policijí byl Sedící Býk zabit.Ze strachu před represáliemi odešli stoupenci Sedícího Býka raději k tlupě Velké Nohy, náčelníka Minikonžů. Velká Noha se z po tomto raději vydal se svými Lakoty do agentury Rudého oblaka Pine Ridge. Většina indiánů byla ale slabá a nemocná, timto se nejednalo o odbojnou skupinu s nepřátelskými úmysly. Indiáni pro jistotu nesli bílou vlajku míru, ale Američané to viděli (chtěli vidět jinak). Vzpomínka na Little Bighorn byla stále ještě živá a úkol zadržet indiány dostala znovuobnovená Sedmá Kavalerie, pomsta byla jasná.  Masakr u Wounded Knee známý též jako Bitva u potoka Wounded Knee, byl poslední větší ozbrojený konflikt mezi Siouxy - Lakoty a Spojenými státy, který Generál Nelson A. Miles označil za „masakr“, ve svém dopise komisaři pro indiánské záležitosti.

Dne 29. prosince 1890, 500 vojáků 7. kavalerie armády Spojených států, podporovaných lehkým dělostřelectvem, obklopili skupinu indiánů kmene Sioux, na území indiánské rezervace Pine Ridge  s rozkazem převést je na železnici k transportu do Omahy.

Podle mínění českého etnografa Miloslava Stingla způsobil masakr plukovník James W. Forsyth. Jeden z indiánů postižený hluchotou jménem Hluchý Kojot neslyšel totiž rozkaz odevzdat zbraně. Plukovník Forsyth kvůli této neposlušnosti proto nařídil postřílet indiánský tábor s bezbrannými a od únavy polomrtvými lidmi.

Film natočen podle předlohy Dee Browna

Moje srdce pochovajte pri Wounded Knee https://www.ceskatelevize.cz/porady/10172647161-me-srdce-pohrbete-u-wounded-knee/20838145840/

 

 

Koukněte na besedu - odkaz ..https://www.ted.com/talks/lang/en/aaron_huey.html - domorodí váleční zajatci Ameriky

ps. lze nastavit češtinu

 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode